spot_img
spot_img

Firme vape za obućarima, vozačima i IT stručnjacima

spot_img
spot_img

Varioci, bravari, vozači, radnici obučeni za rukovanje teškim mašinama, obućari i tekstilci, te stručnjaci iz oblasti informacionih tehnologija ove godine biće najtraženija zanimanja u Republici Srpskoj.

Prema riječima poslodavaca, oni koji imaju ili će tek da dobiju diplome iz ovih oblasti ne treba da strahuju hoće li uspjeti pronaći zaposlenje. Naprotiv, za njih ima posla napretek. Potrebno je samo da posjeduju znanje i određeni stepen radnog iskustva.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić kaže da su gotovo svi poslodavci jednoglasni u tome koji su im radnici i više nego potrebni.

– Vozači nam već uveliko nedostaju. Mnogi su plaćenije poslove posljednjih godina našli u Sloveniji, Austriji i Njemačkoj, gdje lako dobijaju radne dozvole – ističe Škrebić.

Osim vozača, poslodavcima su potrebni varioci, rukovaoci teškim mašinama i tekstilci. Poručuje da je o elektroinženjerima i IT stručnjacima suvišno i govoriti.

Prilikom zapošljavanja radnika u pomenutim oblastima najvažnije je, kako kaže Škrebić, da adekvatno mogu odgovoriti svim izazovima i obavezama.

S obzirom na to da će uskoro početi javne rasprave i izrade upisnih politika, i na fakultetima, i u srednjim školama u Srpskoj, Škrebić kaže da će nastojati da što više  promovišu potrebu tržišta rada za pomenutim deficitarnim zanimanjima.

– Lani smo uspjeli na Univerzitetu u Banjaluci prvi put da otvorimo smjer kožarstvo, jer je tih kadrova falilo. Ti studenti će, čim završe školovanje, moći da se zaposle – objašnjava Škrebić.

Za kvalitetnim elektroinženjerima u RS već odavno vlada ogromno interesovanje. Nažalost, oni mahom odmah poslije diplomiranja odlaze u inostranstvo, privučeni velikim platama i šansama za usavršavanje, zbog čega ovdašnje firme veoma teško uspijevaju doći do vrhunskih stručnjaka u ovoj oblasti.

Dekan Elektrotehničkog fakulteta u Banjaluci Branko Dokić potvrđuje da veliki broj domaćih firmi traži elektroinženjere, ali da ih nema dovoljno. Dokić kao primjer navodi Istraživačko-razvojni institut RT-RK čije je sjedište na ovom fakultetu. Institut zapošljava oko 80 inženjera i trenutno im je potrebno još 120, a do kraja 2018. godine primiće dodatnih 200.

U banjalučkoj IT kompaniji “Lanako” kažu da u ovoj godini planiraju da zaposle 50 visokoobrazovanih radnika IT struke i ostalih profila.

– Kod nas je konkurs otvoren svih 365 dana u godini, jer prilikom procesa selekcije nemamo dovoljan broj kandidata – naglašavaju u ovoj kompaniji.

Zavod za zapošljavanje RS tokom prošle godine objavio je 2.974 oglasa na internetu, gdje je ponuđeno 9.146 slobodnih radnih mjesta, a među kojima su najtraženiji bili prosvjetni radnici.

Posjete

Internet portal Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske u prošloj godini zabilježio je više od milion posjeta, što je za oko osam odsto više u odnosu na 2015. godinu. Na stranici su se do sada registrovala 332 poslodavca koji su time stekli mogućnost besplatnog objavljivanja oglasa za slobodna radna mjesta.

 

 

(glassrpske.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img