spot_img
spot_img

И из државних фотеља хрле у иностранство

spot_img
spot_img

У току 2018. године 129 државних службеника са свих нивоа власти у БиХ напустило је државну службу, док их је лани отишло 108, потврдили су за “Независне” у агенцијама за државну службу БиХ и ФБиХ, те у Агенцији за државну управу РС, а према мишљењу стручњака, главни разлог за иступање из службе је потрага за бољим платама.

“У току 2018. године, у РС је отказ дало 25 државних службеника и намјештеника, док је прошле године то урадило 18”, рекао је “Независним” Александар Радета, директор Агенције за државну управу РС.

У Агенцији за државну службу БиХ су истакли да су у првих десет мјесеци ове године са бх. нивоа власти иступила 52 службеника.

“Прошле године 36 државних службеника је добровољно иступило из државне службе и дато је пет мишљења за разрјешење руководећих државних службеника или оних који се разрјешавају као руководећи државни службеници”, истичу у Агенцији.

У Агенцији за државну службу ФБиХ из државне службе на свим нивоима власти у Федерацији су у току 2018. иступила 52 службеника.

“Када је ријеч о добровољном иступању из државне службе, на нивоу општине је иступило 12 службеника, на нивоу града два службеника, на нивоу кантона њих 20, док их је са нивоа Федерације добровољно иступило 18”, истичу у Агенцији.

Према њиховим ријечима, радни однос је у 2018. престао за укупно 152 службеника, с тим да је у осталим ситуацијама ријеч о одласку у пензију, преузимању у други орган државне службе, престанку радног односа на основу изречене дисциплинске мјере и друго.

Како наводе, у току цијеле прошле године из државне службе на свим нивоима власти у ФБиХ иступила су 54 службеника.

“Са нивоа општине је у току прошле године иступило 15 службеника, са нивоа града њих осам, с нивоа кантона 17, а са нивоа Федерације њих 14”, навели су у Агенцији.

Божо Марић, предсједник Синдиката управе РС, рекао је да је упознат са све већим одласком младих из државне службе БиХ.

“Шта да очекујете када је плата дипломираног правника с положеним правосудним испитом 1.200 КМ, а тесар у некој фирми има већу плату од дипломираног правника”, рекао је Марић.

Истакао је да млади, образовани људи све више одлазе и из јавних институција у потрази за бољим животом.

Самир Куртовић, предсједник Синдиката државних службеника и намјештеника ФБиХ, рекао је да има људи који одлазе у друге земље из државне службе јер нису задовољни ситуацијом у којој раде.

“Незадовољни су људи, имају ниске плате и те плате које имају нису примјерене једном државном службенику и намјештенику”, истакао је Куртовић.

Према његовим ријечима, има и много људи који службу напуштају природним путем, тако што одлазе у пензију.

“Стари закон за одлазак у пензију је имао много повољније услове, тако да имамо и одређен број људи који су отишли у пензију, око 400 државних службеника и намјештеника”, рекао је Куртовић.

Саша Тривић, члан Скупштине Уније удружења послодаваца РС, истакао је да обично одлазе људи који су најквалитетнији у својој струци.

“Има одлазака и из приватних фирми, и то је нешто што је помало и постало нормално. Није добро, али је постало нормално”, упозорио је Тривић.

Додао је да је, према анкетама које су рађене, око 50 одсто људи отишло због економске ситуације.

“Има и људи који одлазе јер нису задовољни ситуацијом у БиХ и стањем у школству и здравству и нека њихова реченица је: ‘Одлазимо јер нећемо да нам дјеца иду у овакве школе'”, изјавио је Тривић.

Један од службеника који се двоуми да ли да напусти државну службу каже да то више није као некада.

“Некада се у јавној управи остајало до пензије, а данас је ситуација другачија. Ја имам понуду за боље радно мјесто у иностранству и размишљам озбиљно о томе”, рекао је он.











(nezavisne.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img