spot_img
spot_img

Изетбеговић: За предсједника сам сиромашан, ускоро на бироу

spot_img
spot_img

Бакир Изетбеговић, одлазећи предсједавајући Предсједништва Босне и Херцеговине и предсједник Странке демократске акције, у интервјуу за Н1 је говорио о своја два протекла мандата као члана колективног водјства државе, његовом мандату, односима Бошњака и Хрвата, односима са сусједним државама, али и формирању власти у Босни и Херцеговини.

Изетбеговић је казао да ”није богат човјек” и да ће бити ”на бироу кроз три до четири дана”.

При ставу је да Предсједништво уопште није растрошно. Као аргумент у прилог томе је изразио тврдњу да ће “трећину буџета” оставити свом насљеднику. Дотакао се и својих личних трошкова.

“Ја лично, живим врло скромно. Храним се у Предсједништву, али платим све своје ручкове. За једног предсједника сам сиромашан човјек. Имам кућу, немам аутомобил. Имам парцелу од два дунума”, рекао је Изетбеговић.

Не демантује да су грађани Босне и Херцеговине сиромашни, али, како је казао, све су мање сиромашни. У прилог томе је навео да је у протеклом мандату власти запослено 70.000 људи и то већином у реалном сектору. Као разлог за смањење незапослености је навео и одлазак људи из земље за који сматра да је “највећи проблем”.

Овај проблем је објаснио сљедечим ријечима:

“Европска привреда која расте и европска нација која се смањује – фертилни, радни дио становништва се смањује – ту се ствара простор. Само Њемачкој треба милион и 400.000 радника којима се нуде добри услови. Некада су гастарбајтери имали само пиџаму и радно одијело. Два пута су годишњи долазили кући и слали пар стотина марака својим породицама”.

”Чак одлазе људи који раде добре послове јер им се нуди боље”

Изетбеговић је подсјетио да у Европску унију одлазе породице, што земљу кошта “скоро милион марака”, те је додао:

“То нам узимају. Када нам узму хиљаду породица, узели су нам милијарду марака. Дадну нам пар стотина милиона евра из ИПА фондова, а узму нам милијарду марака. Када губимо ту супстанцу, то је тешко надокнадити. Чак одлазе људи који раде добре послове јер им се нуди боље”.

Као кривца за одлазак је истакао атмосферу која је посљедица рата у Босни и Херцеговини. Управо је себе сврстао на страну оних који су се супротставили рату и који желе побољшати ситуацију у држави. Па је тако за Странку демократске акције казао да је “мотор стабилности и напретка”.

Упозорио је да постоји могућност да ствари буду и горе.

Себе сматра заслужним за деблокирање процеса интеграције државе у Европску унију.

Као успјех је навео изградњу добрих односа са Бриселом, муслиманским земљама, посебно са Турском јер је омогућила значајнији увоз прехрамбрених производа из Босне и Херцеговине, дала повољне кредите и инвестирала у Босну и Херцеговину.

На питање како коментарише рад осталих чланова Предсједништва, одговорио је: “Не бих да коментаришем своје колеге. Нека свако процјени како доживљава господина Радмановића, Комшића, Иванића и Човића. Ваља нам даље радити и не бих да то оптеретим неким негативним коментарима”.

Мишљења је да Предсједништво јесте могло радити боље, нарочито у погледу односа са Србијом и Хрватском. Зашто тако није било, за Изетбеговића одговор треба тражити од других чланова Предсједништва.

СДА видим као партнере СНСД-а и ХДЗ-а

Према његовим ријечима, постоје људи који ипак спремни на рат, али и они који су је бранили од рата. За себе каже да је припадао тој другој страни спремној да без обзира на све пружи руку помирења. Ипак, не мисли да је увијек исправно радио.

Сматра да “мора поправљати односе са предсједником Србије Александром Вучићем”. Као разлог зашто још није успио у томе, навео је сљедеће: “Зато што траже измјене од нас које су неприхватљиве”. Става је да комисије требају рјешавати питање границе, а не само он и Вучић.

Говорећи у интервјуу за Н1 о односима са Хрватском, оцијенио је да ова сусједна држава у неким стварима јесте пријатељска, али у некима није. Питао се чему наводи у Хрватској о радикализму у Босни и Херцеговини, инсистирању изградње Пељешког моста на начин како то жели ова држава, чему покушај “узимања босанскохерцеговачке имовине”. На питање је ли Хрватска најбољи пријатељ Босне и Херцеговине, кратко је одговорио: “Па ето нису”.

Андреју Пленковићу, премијеру Хрватске, је поручио да неће ничим резултирати његово инсистирање да Савјет за спољне послове Европске уније расправља о одржаним Општим изборима у Босни и Херцеговини. Приједлог предсједавајућег Предсједништва првом човјеку владе Хрватске је сљедећи:

“Ако жели помоћи Хрватима у Босни и Херцеговини, треба да их упути да направе боље односе са којима живе, а то су Бошњаци”.

Очекивања од Додика

Тема разговора са Изетбеговићем је био новоизабрани састав Предсједништва. Од Милорада Додика, српског члана Предсједништва, али и осталих политичара очекује “једно зрелије понашање”. “Очекујем да ће се Додик одговорније понашати”, казао је.

Указао је да Странку демократске акције, као “побједничку странку”, види као партнером Савеза независних социјалдемократа и Хрватску демократску заједницу. Тврди да је између 35 и 40 одсто Бошњака гласало за Странку демократске акције. Ове гласаче је окаратерисао као “патриоте и привржене традиционалним вриједностима”.

 

 

 

 

 

(N1)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img