spot_img
spot_img

Лакше опорезовати 600.000 сиромашних него 525 милионера у Босни

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

У свакој изборној години у БиХ неко покрене иницијативу за увођење екстра пореза, а ове СДП робинхудовски предлаже намет на богатство.

Анер Жуљевић, који је посланик у федералном парламенту, каже да је основни мотив ове странке за ову иницијативу тај што у БиХ има 525 милионера, а око 600.000 људи који живе испод границе сиромаштва.

–Милионере су израчунале релевантне организације из иностранства на основу података којима располажу наше институције. Тај податак нико није демантовао. А последњи попис је показао да све више имамо сиромашних људи – образлаже Жуљевић.

Истиче да је у БиХ највише опорезован рад у привреди због чега су мале плате и потрошња, односно ПДВ и порез на имовину су, како каже, исти за све.

– Ми смо за диференциране стопе. Суштина је у томе да онај ко има покретну и непокретну имовину, рецимо, вриједну 3,5 милиона КМ плаћа веће порезе у односу на оне који живе од плате и у једном стану- наводи Жуљевић.

Другим ријечима, како каже, неопходно је увести порез на богатсво који ће да издефинише солидарност који данас немају. –Ако то не уради ова власт, ми ћемо ако побједимо на изборима у октобру. Увешћемо механизам правде који не постоји у лоповској држави – тврди овај члан СДП.

Економиста Марко Ђого објашњава да је увођење пореза на богатсво питање које је у вези са опредјељењем друштва и власти, те да сваку иницијативу треба анализирати. Подсјећа да је прије неколико година у Швајцарској одржан референдум у којем су се грађани изјашњавали да ли треба ограничити максималне плате

.-Већина се изјаснила да не треба. Дакле, у тој држави преовладало је мишљење да је за друштво добро да има екстремно богатих људи. Претпостављам да би, кад би се код нас ставило овакво референдумско питање, 95 одсто грађана гласало да плате и примања треба ограничити, односно да се на тај начин увела нека врста социјалне једнакости – каже Ђого. Додаје да, технички, поменуту иницијативу није проблем спровести у дјело.

– Међутим, треба да се изјаснимо да ли смо за капитализам или смо ближи комунизму. У сваком случају, драго ми је да имамо политичких партија које се не баве само националним, него и идеолошким питањем – каже Ђого.

Подсјећамо да је прије пет година Влада РС најавила могућност опорезивања богатства и богатих. Министар финансија РС Зоран Тегелтија рекао је да у Влади интензивно анализирају могућност увођења прогресивне стопе пореза, која подразумијева веће опорезивање богатих.

– Један сам од оних који сматрају да треба да постоји прогресивна стопа. Међутим, свако увођење ове прогресивне стопе неће дати ефекте док не измијенимо Закон о раду и не будемо уговарали бруто плате.

– Тада ће се држава опредјељивати да ли ће давати шансе пословној заједници или запосленим радницима – казао је Тегелтија.

Када би сада увели прогресивну стопу, сматра он, цио терет би пао на јавни сектор и дио финансијског сектора, који већ има уговорене бруто плате. Није јавно образложено зашто се одустало од овога.

Прогресивне стопе пореза одавно су пракса у Европи, а њихов циљ је да држава вишом стопом пореза опорезује оне који зарађују много више од просјечних грађана.

Српска, односно БиХ је једна од ријетких земаља у Европи која има јединствену стопу ПДВ, па је тако исто опорезован хљеб и “ролеx”.

Прогресивна стопа пореза на имовину

У Српској има чак 44,3 одсто више станова него домаћинстава јер су статистичари пописали 408.825 домаћинстава и 584.261 стан. Значи да имамо значајан број станова који су празни, у њима нико не живи, као и оне који имају по неколико некретнина. Члан Председништва БиХ и економиста Младен Иванић коментарисао је раније за “ЕуроБлиц” рекао да је за увођење пореза на богатство. Треба измијенити пореску политику на имовину и увести прогресивне стопе пореза.

– Они који имају више станова, како каже, требало би да плаћају порез на имовину по већим стопама – каже Иванић.

 

 

 

 

 

(blic.rs)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img