spot_img
spot_img

Ништа од олакшица: Роминг и даље по папреним цијенама

spot_img
spot_img

Око 3,5 милиона претплатника мобилних телефона у БиХ и даље ће да плаћају папрене услуге које користе у ромингу.

Примјера ради, грађанима који су претплатници било ког оператера у Европској унији већ неко вријеме не плаћају роминг, па тако, рецимо, Словенац који оде у Њемачку телефонира као да је у својој земљи. То се односи и на услуге мобилног интернета.

Нажалост, ми, чим пређемо границу узимамо телефон у руке и провјеравамо да ли смо искључили опцију “пренос података”, коју инострану мрежу ћемо да изаберемо, а телефонирамо само у крајној нужди. Највише се обрадујемо отвореној Wи-Фи мрежи, нарочито сада, у вријеме годишњих одмора.

– Била сам недавно у Новом Саду и за то вријеме сам имала два-три одлазна позива који су укупно трајали нешто више од 10 минута. Потрошила сам око 20 марака – примјер је једне Бањалучанке која је претплатник једног домаћег телеком оператера.

Колико коштају роминг услуге показује такође недавни примјер једног нашег грађанина, који у Хрватској није могао да оствари телефонски позив јер је на рачуну имао 1,70 КМ.

– Нажалост, код нас се продају робе и услуге као да смо грађани трећег свијета. Тако је и са телефонским услугама – оцјењује за Српскаинфо Муриса Марић из Удружења потрошача “Дон” Приједор.

Каже да су донедавно имали притужбе грађана да су за проведени викенд у иностранству потрошили и до 1.000 конвертибилних марака.

– Једино смо успјели да се изборимо да оператери обавештавају своје претплатнике када потроше одређени лимит у ромингу, односно 100 КМ – наводи Марићева.

Она додаје да потрошачима ништа не значи обавјештење о уласку у роминг и које мреже су им на располагању.

– Институције би требало да препознају овај проблем и да грађанима помогну као што је то урађено на нивоу БиХ – поручује ова представница Удружења потрошача “Дон”.

Управо постоји иницијатива да се поптише споразум међу земљама Западног Балкана о укидању роминга. Чак је била најава политичара да ће се то дестити на Самиту Европске уније у Софији, који је одржан у мају. Међутим, то се није десило и нико не зна када ће се догодити.

– Не треба стварати превелика очекивања од ове иницијативе. Земљама Европске уније било је потребно 10 година да испреговарају укидање роминга – порука је утјехе министра трговине и телекомуникација Србије Расима Љајића након одржаног Самита. – Ово је један процес. Мало су одшкринута врата и ништа више.

У Регулаторној агенцији за комуникације БиХ (РАК БиХ) за Српскаинфо кажу да је надлежним министарствима упућена иницијатива да се измјењена роминг регулатива Европске уније примјени и на четири државе Западног Балкана – БиХ, Србију, Македонију и Црну Гору.

– Нови Споразум је у припреми, потписују га владе ових држава, а Агенција ће бити задужена за његову примјену. У овом тренутку, Агенција нема информацију када ће нови споразум бити усаглашен на нивоу влада држава потписница – каже Амела Одобашић из РАК-а.

Цијене по зонама

Цијене услуга у ромингу зависе од тога којој зони припада земља у којој се корисник налази, кажу у Регулаторној агенцији за комуникације БиХ.

Додају да су телеком оператори подијелили земље на зоне у складу са својом пословном политиком.

– Осим тога, оператори имају у понуди тарифне пакете и опције које корисницима омогућавају кориштење услуга у ромингу по нижим цијенама – кажу у РАК-у.

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img