spot_img
spot_img

Раде балкански, зарађују европски

spot_img
spot_img

Мјесечна примања посланика у Парламенту и министара у Савјету министара БиХ од седам до осам пута су већа од просјечне плате, а још више су у несразмјеру са социјалном и економском ситуацијом у БиХ, истичу у невладином сектору, али и дијелу политичке јавности.

Примања чланова оба дома Парламента БиХ крећу се у распону од 4.800 до 6.500 марака. Предсједавајући Савјета министара БиХ инкасира 5.000 марака мјесечно, а министри од 4.500 до 4.900 КМ.

– Плате које примају политичари су у несразмјеру са социјалном и економском ситуацијом у БиХ, али и са европским стандардом. Према овом стандарду, њихове плате не би смјеле бити веће од три до три и по просјечне зараде у БиХ – наводе из Центара цивилних иницијатива (ЦЦИ), истичући да би на тај начин плате политичара биле доведене у везу са резултатима њиховог рада.

У ЦЦИ-ју, који већ годинама врши мониторинг рада законодавне и извршне власти на нивоу БиХ, истичу да висина плата парламентараца и министара можда не би ни била толико спорна да они раде свој посао и да доносе нове законе који би подстакли отварање радних мјеста и стварање повољнијег привредног амбијента као два најважнија услова за подизање квалитета живота обичног човјека. Колико су они били вриједни и експедитивни у извршавању својих обавеза, може се видјети из извјештаја о раду Парламента и Савјета министара за прошлу годину.

– Савјет министара је у 2017. имао најнижи интензитет рада у актуелном мандату. Одржано је свега 49 сједница, што је за 22 одсто мање у односу на ранији период – наглашено је у извјештају.

Скромни резултати Савјета министара додатно су обесмишљени (не)радом Парламента БиХ. Од 27 закона утврђених на Савјету министара, у Парламенту је усвојено свега пет. Исто толико закона је одбијено и повучено из процедуре.

– Због изузетно малог броја усвојених закона посебно је до изражаја дошао проблем неповољног односа усвојених и одбијених закона, по коме је Парламент БиХ специфичан у свјетским оквирима – објашњавају из ЦЦИ-ја.

Да су плаћани по учинку, парламентарци и министри на нивоу БиХ, али и многи други из многобројних заједничких институција, агенција и служби, вјероватно не би ни добијали плату. Можда би инкасирали тек накнаду за топли оброк и одвојени живот.

Са овом констатацијом дјелимично је сагласан и Огњен Ђукић из бањалучког Центра за истраживање и студије – ГЕА. Истиче да су у неколико наврата упозоравали да плате појединих политичара, поготово оних на нивоу БиХ, не могу бити од 6.000 до 7.000 марака.

– Плате посланика и делегата у Парламенту БиХ су без премца у Европи. Слали смо дописе, у којима смо их питали зашто не смање своје плате, јер су оне далеко изнад европског стандарда, а нису ни у складу са тренутном економском ситуацијом у земљи. Правдали су се да им то Устав не дозвољава, да нема политичког консензуса и смишљали разне друге изговоре. Тражили су увијек неки изговор. Али, да је било воље, они би то одавно урадили – каже Ђукић.

Предсједник СНСД-а Милорад Додик подржао је смањивање зарада парламентарцима на нивоу БиХ и најавио да ће та странка покренути иницијативу да плате посланика буду смањене за 30 одсто и укинуте све привилегије које се односе на бањско лијечење.

– Посланици у Парламенту БиХ имају превелике плате, а тамо постоји већина која већ три и по године покушава да докаже да нешто ради, а у суштини је у ћорсокаку и без рјешења – истакао је Додик.

Народна скупштина РС

Плате посланика у Народној скупштини РС су много ниже од оних које имају њихове колеге у Парламенту БиХ и Парламенту ФБиХ и крећу се од 1.800 до 2.500 КМ, што се уклапа у европски просјек.

Посланици у РС не само да имају најниже плате него су и према подацима ЦЦИ-ја најефикаснија законодавна институција у БиХ. Током прошле године одржано је 11 сједница на којима су усвојена 53 закона.

Огромни бирократски апарат гута новац

БиХ је вјероватно земља са највећим бирократским апаратом у свијету.

Да би тај апарат био нахрањен, само током прошле године за запослене у заједничким институцијама потрошено је баснословних 673,3 милиона марака. Посебно забрињава чињеница да су ти трошкови из године у годину све већи.

 

 

 

 

 

(glassrpske.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img