spot_img
spot_img

Брчак Харис Салкић осмислио прототип роботске руке која може преносити предмете

spot_img
spot_img

Харис Салкић из Брчког осмислио је прототип роботске руке која је у цијелости функционална, а предвиђено је да буде кориштена као наставно помагало у образовном процесу у основним и средњим школама те техничким факултетима у Босни и Херцеговини.

Овај студент друге године Машинског факултета у Сарајеву за Klix.ba је рекао да се 70 посто прототипа роботске руке састоји од принтаних дијелова који су израђени 3Д принтером, 20 посто је електроника, док је 10 посто положено на металне машинске елементе.

“Током презентације мојих ранијих пројеката и дружења с ученицима спознао сам да у нашим школама постоји потреба за једним оваквим помагалом које ће допринијети побољшању квалитета практичне наставе из области механике, електронике и програмирања, односно роботике опћенито. Циљ је да им се на што бољи начин прикаже начин функционисања тих система”, каже Салкић за Klix.ba.

Он је прије четири мјесеца почео радити на развијању 3Д модела роботске руке који је у цијелости завршен. Како нам је открио, 1. марта ће се званично кренути у израду прототипа, а све би требало бити завршено до 17. априла ове године када почиње 10. Сарајево Business Forum, на којем ће ово дјело бити представљено.

Салкић наводи да би се ова роботска рука могла користити за једноставније радње, односно за преношење објеката с једне тачке на другу, слагање предмета и слично.

Њена примјена је могућа и у индустрији, међутим превасходни циљ је да буде кориштена као наставно помагало у образовном процесу у нашој земљи.

“Циљ је да уз помоћу овог наставног учила ученици и студенти стекну одређена знања везано за програмирање роботске руке те функционисање механичких и електро система. Уз помоћ овога знатно ће им бити лакше приликом сусретања, односно рада на правом индустријском роботу који је знатно скупљи”, додаје Салкић, иначе побједник шхоw-такмичења у пословним идејама “Сарајево Business Forum Start-up Challenge“.

Наш саговорник је још у другом разреду Техничке школе у Брчком израдио пројект хидрауличне руке која је освојила прво мјесто на државном такмичењу техничких и струковних школа.

Двије године касније радио је на пројекту роботске руке који је имао сличан електронски погон као она коју тренутно израђује. И овај пројект је оцијењен најбољим на државном такмичењу техничких и струковних школа.

“Сада сам базиран на развоју посљедњег пројекта и циљ ми је да покренем серијску производњу роботске руке те је пласирам на тржиште”, каже нам овај амбициозни студент који у плану има и покретање властите фирме у области роботике.

Уз подршку овог младог Брчака прошле године на Машинском факултету у Сарајеву основан је први роботички тим, односно Клуб роботике који има за циљ реализацију пројеката попут споменуте руке.

(klix.ba)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img