spot_img
spot_img

Брчко: Од 19. фебруара поново ради јавна кухиња

spot_img
spot_img

Корисници јавне кухиње у Брчко дистрикту, њих око 180, од 19. фебруара поновно ће почети добијати по један топли оброк дневно. На конкурсу је за пружатеља услуге јавне кухиње изабран ресторан “Кутак” из Брчког, потврдила је шефица Центра за социјални рад, Наташа Стевановић.

Она је за Радио Брчко рекла да је пружање поменуте услуге прекинуто с крајем прошле године, односно са истеком претходног уговора. Нови тендер је покренут на вријеме, односно у осмом мјесецу прошле године, и требао је бити окончан до краја календарске године како би се задржао континуитет услуге, али су се појавили одређени процедурални проблеми који су изазвали кашњење у цијелом поступку. Због тога су корисници јавне кухиње, њих око 180, били без топлог оброка скоро два мјесеца.

Треба нагласити да су корисници јавне кухиње углавном особе које су у најтежем стању социјалне потребе, односно особе које нису способне или у могућности сами себи припремити храну. Од њих је 110 у могућности лично долазити по оброке, а за 60 корисника пружатељ услуге мора достављати храну на кућну адресу. Сходно тој чињеници, питали смо шефицу Центра за социјални рад јесу ли они, због процедуралних заврзлама у конкурсу , заправо гладовали скоро два мјесеца. Ево што нам је одговорила:

“У преводу тако јесте. Како ви кажете, гладовали су. Али, имамо још једну чињеницу. А то је да је Закон о социјалној заштити прописао ово право као и свако друго право. То значи да би неко постао корисником организоване прехране, а то се код нас зове услуга јавне кухиње, он мора да испуни одређене критеријуме. То значи, да му је утврђена неспособност за рад и његова онеспособљеност. С друге стране, да дужни сродници нису у могућности да му помогну или припреме храну. Ако опет с друге стране посматрамо ко су та лица којима се утврђује право на овакву услугу, видимо да су то управо наши корисници сталне основне новчане помоћи, или додатка за његу и помоћ другог лица. То значи да они, не могу рећи да су имали надомјестак у смислу организоване прехране, али су имали основна примања из система социјалне заштите. Тако да нису остављени тек тако, што ви кажете, на гладовање.”

 

 

 

 

 

(radiobrcko.ba)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img