spot_img
spot_img

Брчко: И пси луталице политички проблем

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

У Брчко дистрикту је већ годину и по евидентан проблем збрињавања паса луталица и укопа угинулих животиња. Капацитети азила за псе, који је под управом Јавног подузећа “Комунално Брчко” су препуњени, тако да ово предузеће више није у могућности збрињавати напуштене животиње. Све више је паса луталица на улицама, а грађани све чешће пријављују проблеме с њима.

“Нама су руке заиста ввезане. Ми већ годину и по не вршимо редовне интервенције на терену. Радимо искључиво интервенције по позивима полиције и ветеринарске инспекције, и то само онда када су заиста ургентне, с обзиром да су капацитети у азилу препуњени. Имамо тренутно преко 300 паса. Проблем са укопном јамом за угинуле животиње са Владом Брчко дистрикта још увијек није ријешен. Ми нажалост проблем угинулих животиња у нашем азилу рјешавамо са нашим хладњачама које имамо и чекамо да се разријеши проблем до краја како би могли да наставимо посао функционално, као и до сада што смо радили”, каже за Радио Брчко шефица сектора за збрињавање напуштених животиња у ЈП “Комунално Брчко”, Жељка Томић. На питање у чему је проблем па се толико дуго не ријешава ово питање, она је одговорила да се чекају потези локалне власти.

“Код нас је политика евидентно ушла у све сфере друштва и у све сегменте пословних процеса. Тако је и овдје. Доведени смо у ситуацију да не можемо да нађемо адекватну локацију за укоп угинулих животиња на комплетној територији Дистрикта, гдје би била једна укопна јама. Ми смо предлагали и предузеће се заиста залагало и претходних година да се тај проблем ријеши куповином анималне спалионице. Међутим, политика се упетљала, тако да су нам заиста руке везане. Чекамо још увијек да се у Влади договоре”, прокоментарисала је Томићка.

Влада Брчко дистрикта ни на својој јучерашњој сједници није успјела усвојити листу од девет предложених локација за укоп угинулих животиња. По три локације у срединама гдје живе становници трију националности. Због политичких размимоилажења затражено је још седам дана да се постигне договор за разријешење поменутог проблема, каже шеф Одјељења за пољопривреду, Саша Танић.

“На данашњој сједници није било спремности. Није био ни адекватан број свих шефова одјељења ту, тако да нисмо разматрали то питање и премјестили смо га на сљедећу сједницу Владе као прву тачку дневног реда. Ја желим да вјерујем да ћемо доћи до рјешења, а ни једно друго рјешење неће ријешити овај проблем. Уклањање паса луталица са улица Дистрикта се не може ријешити док не утврдимо једну или више локација за збрињавање лешева. Као и све, ништа не може без политике. Ми смо ипак Влада и Скупштина стоји иза нас. Ово је јако осјетљиво питање и са националног становишта. Требамо покушати да будемо мало објективнији. Ово не задире ни у чије области. Тај приједлог који је комисија дала је једногласно усвојен. То је девет локација које су распоређене по Дистрикту у складу са законом”, кажед Танић.

Апсурдно је, али је чињеница, да се и укоп угинулих животиња код нас мора радити по националном кључу. Због тога је и предложено девет локација у подједнаком националном омјеру, умјесто да се то, као у другим срединама, обавља на само једној локацији. Неће зачудити ако политичари примјете да им тренутни приједлог о девет локације није у складу са увријеженим националним кључем по принципу 4:4:2, па да и због тога неко поновно стопира доношење ријешења за збрињавање паса луталица.

 

 

 

 

 

(radiobrcko.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img