spot_img
spot_img

Млада Брчанка супругу донирала бубрег и улила наду за нови живот

spot_img
spot_img

Под стручним водством француског нефролошког мага, проф. др. Лионела Ростенга (Rostaing) и његовог тима, жена херој из Брчког Мерсиха Берберовић (30) у четвртак је у Универзитетском клиничком центру Гренобл у Француској, у оквиру “Програма трансплантација” бх. организације “Отворена мрежа”, донирала бубрег свом супругу Ведаду, који је вишегодишњи дијализни пацијент.

Несебичан чин

Прича о њеном несебичном чину и жељи да од првог дана болести постане супругов донор и подари му наду за нови и бољи живот, оставља без ријечи и најљепши је примјер људске хуманости, али и љубави једне супруге.

С координаторима “Отворене мреже” Ведад и Мерсиха су у Француску отпутовали почетком јануара, а у међувремену је она изашла пред Етички комитет у Лиону, гдје је добила одобрење да буде донор бубрега супругу.

– Трансплантација је протекла у најбољем реду. Пацијент и донор се налазе на Одјелу нефрологије УКЦ-а Гренобл. Након трансплантације, сви су параметри изврсни, обоје се одлично осјећају и, према информацијама наших координатора с терена, све указује на то да ће и у наредним данима све бити у најбољем реду – потврдили су за “Аваз” из “Отворене мреже”.

Нагласили су да ће Ведад и Мерсиха наредних дана бити под сталним надзором тима француских љекара, који ће пратити њихов опоравак и рад бубрега.

Из “Отворене мреже” истичу да се овим несебичним чином Мерсиха придружила њиховој листи 10 величанствених бх. жена, које су инспирисале једна другу и донирале бубреге мужевима. Прије ње, то су урадиле и хероине Санела Хајро, Вахида Ризван и Сњежана Муратовић из Сарајева, Сафета Зубановић из Приједора, Лејла Семић из Високог, Сенија Ибрахимовић из Грачанице, Разија Омеровић из Мостара, Славица Гојић из Теслића и Севлета Ибришимовић из Лукавца.

Посљедње уточиште

– Свим овим дамама дубоки наклон и хвала што су инспирисале једна другу и што су вјеровале проф. Ростенгу и његовом тиму, Алмиру Чехајићу Батку и тиму “Отворене мреже” – поносно поручују из “Отворене мреже”, која, на челу с бх. хуманистом Чехајићем, од октобра 2009. године функционира као посљедње уточиште и нада за обољеле грађане БиХ, који не могу да се лијече у својој земљи и којима је потребно лијечење у иностранству.

У програму од 2015. године

Како нам је речено из “Отворене мреже”, Ведад је у њихов програм укључен у мају 2015. године, када се обратио за помоћ. Трансплантација му је била једина нада за повратак у нормалан живот, као и за повратак обављању најважније улоге, оца шестогодишњег синчића.

 

 

 

 

(avaz.ba)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img