spot_img
spot_img

Недостатак градске топлане: Грађани се сналазе како знају

spot_img
spot_img

Протеклог љета жалили смо се на високе темепературе. С првим јесењим кишама већ је поприлично захладнило, па се чује и жал за топлим данима који су иза нас. Сада је вријеме да се припремимо за зиму, јер је топла соба зими човјеков најбољи пријатељ.

И ове године прилично рано је захладнило, те топле просторије већ сада добро дођу. Како ће их Брчаци загријати зависи од неколико фактора. Сигурно је једино да то неће моћи градским гријањем јер Дистрикт Брчко још увијек нема топлану.

“Питање зашто Брчко нема топлану се логично мора поставити онима који су били прије мене. У перспективи је да Брчко трага за рјешењима да ријеши тај проблем и сврста се у ред градова који су на тај начин ријешили највећи дио питанај везан за гријање” рекао је Синиша Милић, градоначелник Брчко дистрикта БиХ.

Иако постоје иницијативе и понуђени пројекти, засада нема значајних помака на том пољу.

“Наравно, треба добро ријешити и утврдити који је енергент на који би се гријало Брчко. Све је то на столу. Важно је да се о томе разговара и да се трага за рјешењима” каже Милић.

Гасификација је веома примамљиво рјешење и од ње градске власти не бјеже, али очито то није лако рјешив проблем за ову локалну заједницу, иако планови и за то постоје.

“Подсјетит ћу вас да је трасом обилазнице предвиђен транспортни цјевовод тако да су све то опције које су отворене. Има различитих идеја а ми ћемо трагати на оном која је најповољнија и најјефтинија”.

Дакле, у недостатку градске топлане остаје неколико других начина гријања. Они који то чине на струју већ с почетка 2018. године плаћат ће већи рачун јер је повећање цијена електричне енергије већ извјесно. Колико ће повећање бити још се тачно не зна, али упућени тврде да би струја могла бити за 10% скупља него сада.

“Овог тренутка могу само да претпостављам. Ми смо били принуђени да поднесемо захтјев ДЕРК-у за покретање тарифног поступка. Имају два корака. Један је да уваже наше аргументе, због којих смо поднијели захтјев и чисто сумњам да ће нас одбити јер имамо доста аргументације за то. Други поступак је да основу свих података донесу одлуку о евентуалној корекцији цијена. Ми очекујемо да ће морати доћи до корекције цијена” рекао је Армин Драпић, шеф РЈ Електродистрибуција, ЈП Комунално Брчко.

Чини се да је за сада најсигурније старо, провјерено дрво, иако и његова цијена сваке године све више расте. Грађани се надају да зима неће бити оштра као прошла, јер би то значило и већу потрошњу огрева.

“Цијена је већа.Прошле године сам плаћао 60 марака а ове године је 70 марака по метру. Набавио сам 10 метара с обзиром да не знамо каква ће зима бити. Мислим да ће то задовољити овогодишње потребе. Ваљда неће бити као прошла. Прошла је била катастрофална. Потрошило се далеко више него што је било ко планирао. Надамо се да ће ова бити топлија” каже Мишо Бамбуловић.

Осим дрвета, Брчаци редовно купују и угаљ. Ту су и брикет или пелет. Избор енергента зависи првенствено од дебљине новчаника. Они са дебљим и не брину превише, док ће се они са слабијим примањима и ове зиме гријати на рате.

 

 

 

 

(brcko.tv)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img